Vína >>

Château de la Croix Chabrières

Château de la Croix Chabrières se nachází v jižním povodí Rhôny, na levém břehu asi 25 km severně od Orange v blízkosti města Bollène. Zámek obhospodařuje úctyhodných 59 ha vinic a produkuje cca  200 tisíc lahví vína ročně.

Historie
První zmínky o rodině Chabrières se datují do 12. století, o  rodině Granet de la Croix pak do 15. století. V r. 1788 bylo léno barona Chabrières prodáno baronu Alexandre Amant Granet de la Croix. Zámek pak několikrát změnil majitele. V r. 1970 jej koupil pan Joseph Gouyet, který opravil budovy a znovu vysadil vinice. V r. 1988 château koupil současný majitel pan Patrick Daniel, který později přikoupil  další vinice.

Vinařství
Vinařství vede pan Patrick Daniel s pomocí svých rodičů a v minulosti i manželky (manželka Francoise,  enoložka, zemřela v r. 2009). Pan Daniel je  vystudovaný enolog  na  zemědělském lyceu v Avignonu.  
Vinařství je moderně vybaveno.  Prohlídka vinařství je v mnohém poučná – dozvíte se například,  jak se vyrábí korkové zátky, či lahve.

Vinice
Kolem château se nachází na svazích kopce Barry 16 hektarová vinice obehnaná zdí, kde se pěstují modré odrůdy Syrah, Grenache a Cinsault a  bílé Roussanne,  Marsanne a Grenache Blanche o stáří více než 40 let, které tvoří základ vín Croix Chabrières. Půda je zde písčitá, na hlinito-vápencovém podloží. Na jih od zdi na  písčité půdě půdě se nachází 2 ha vinice - ideální terroir pro odrůdu Merlot.

Dále na jih za kopcem se nachází 2 ha vinice osázená odrůdou Grenache na plošině se štěrkovitou půdou. Na úbočí kopce se pak nachází další vinice o  rozloze 1 ha, která je povětšinu dne zalitá sluncem a chráněná před větrem. Zde se dobře daří odrůdě Cinsault, které dává písčitá půda jemnost a eleganci.   

Ještě o 10 km dále na jih na svazích plošiny d´Uchaux se nachází 4 hektary vinice s  apelací "Villages" na kamenité hlinito-vápencové  půdě. Zde se pěstují odrůdy Mourvédre, Cinsault a Syrah pěkné koncentrace. Kolem této vinice se nachází dalších 9 hektarů vinic se stejným terroir s týmiž  modrými odrůdami a s paletou bílých odrůd Viognier, Clairette, Bouboulenc, Marsanne, Roussane, Grenache blanche, Ugni-blanc a Picpoul, které zajištují různorodost vůní.   

15 km na východ v Coteuax du Tricastin musí odrůdy Viognier, Syrah, Grenache a  Carignan na kamenité půdě čerpat vodů až hluboko z hlinito-vápencového podloží, aby přežila zdejší dlouhá období sucha. 15 hektarová vinice rozložená do délky 5 km se skládá z mladých keřů obkopených keři až 50 let starými. Zde má základ víno bohaté na alkohol, typické pro údolí Rhôny.

Ještě o 10 km dále na východ jsou na 9 hektarech vinic s  těžkou hlinitou půdou pěstovány odrůdy Carignan, Grenache a Syrah. Většinou staré keře dávají svěžest a kulatost výtečným růžovým vínům.