<< Vinařství

Vína La Meuliere

La Meuliere Chablis


Druh: suché bílé
Odrůdové složení: Chardonnay
Apelace: Chablis AOC
Uzávěr: korek
Alkohol: typicky 12,5% (v závislosti na ročníku)
Charakteristika:Světle žlutá, jiskrná barva. Příjemná, velmi čistá vůně zralých broskví a hrušek a citrusů. Svěží, minerální víno skvělé jako aperitiv nebo k rybě, sushi, mořským plodům, šunce, klobáse, terrině, kuřeti, salátům. Podávejte při teplotě 9-10ºC.
Vinice:: Z vlastních svažitých vinic kolem obcí Fleys, Beru a Chichée na jílovo-vápenitých půdách s kimeridžským vápencem (zdroj úžasné minerality tohoto vína) o stáří 5 - 45 let. Ruční sběr. Výnos 60 hl/ha.
Vinifikace: Šetrné pneumatické lisování. Alkoholové a jablečno-mléčné kvašení v termoregulovaných nerezových tancích. Zrálo v nerezových tancích po dobu 12-18 měsíců. Čiřeno bentonitem. Stabilizace při teplotě -3ºC. Před lahvováním provádí tangenciální (cross-flow) filtraci. Roční produkce 100 tis. lahví.
Konzumace: po 1. roce
Dekantace: ne
Archivace: do 5 let
Ocenění: 90 b. – Gilbert & Gaillard (2014)

La Meuliere Chablis Fleur de Chêne


Druh: suché bílé
Odrůdové složení: Chardonnay
Apelace: Chablis AOC
Uzávěr: korek
Alkohol: typicky 12,5% (v závislosti na ročníku)
Charakteristika: Světle žlutá, jiskrná barva. V mládí aroma bílých broskví, které se s lety vyvíjí směrem k máslu a lískovým ořechům. V chuti kulaté, dub příjemný, při archvivaci postupně chuť dubu klesá. Pijte k rybám (mořský jazyk, pstruh na mandlích), pečené drůbeži, sýrům (Saint-nectaire, Reblochon, Cantal).
Vinice: Z vlastních vinic u obce Fleys o stáří 40 let, na pravé (lepší) straně řeky Serein. Jílovo-vápenité půdy s kimeridžským vápencem jsou zdrojem úžasné minerality tohoto vína. Ruční sběr. Výnos 40 hl/ha.
Vinifikace: Šetrné pneumatické lisování. Alkoholové kvašení v termoregulovaných nerezových tancích, jablečno-mléčné kvašení v sudech. Zrálo v 228 l v použitých baricích po dobu 22 měsíců. Stabilizace při teplotě -3ºC. Před lahvováním provádí tengenciální (cross-flow) filtraci. Roční produkce 7 tis. lahví.
Konzumace: po 1. roce
Dekantace: ne
Archivace: do 5-7 let

La Meuliere Chablis Mont de Milieu 1er Cru


Druh: suché bílé
Odrůdové složení: Chardonnay
Apelace: Chablis Mont de Milieu 1er Cru AOC
Uzávěr: korek
Alkohol: typicky 13% (v závislosti na ročníku)
Charakteristika: Světle žlutá, jiskrná barva. Příjemná, velmi čistá vůně zralých meruněk. broskví, hrušek a květu lilie. Díky ročníku 2015 plné, velmi expresivní minerální víno skvělé k rybě, sushi, mořským plodům, sladko-kyselým pokrmům asijské kuchyně, nazrálejší pak k bohatším pokrmům (např. se smetanou) při teplotě 9-10ºC.
Vinice: Z vlastních svažitých vinic u obce Fleys o stáří 45 a více let, orientovaných k jihu, na pravé (lepší) straně řeky Serein. Apelace Mont de Milieu 1er Cru lemuje z východu vinice Grand Cru a je považována za jednu z nejlepších 1er Cru v Chablis. Jílovo-vápenité půdy s kimeridžským vápencem jsou zdrojem úžasné minerality tohoto vína. Ruční sběr. Výnos 58 hl/ha.
Vinifikace: Šetrné pneumatické lisování. Alkoholové a jablečno-mléčné kvašení v termoregulovaných nerezových tancích. Zrálo v nerezových tancích po dobu 22 měsíců. Čiřeno bentonitem. Stabilizace při teplotě -3ºC. Před lahvováním provádí tengenciální (cross-flow) filtraci. Roční produkce 13 tis. lahví.
Konzumace: po 2. roce
Dekantace: ne
Archivace: do 7 let (v případě ročníku 2015 do 10 let)
Ocenění: 91 b. – Gilbert & Gaillard (2015)
90 b. – Gilbert & Gaillard (2014)