Vína >>

Domaine Hervé et Thérèse Richard

Vinařství Hervé et Thérèse Richard je rodinný podnik, hospodařící na 8,5 ha vinic ve vesnici Verlieu u města Chavanay na severní Rhoně, v srdci národního parku Pilat. Velikost vinařství umožňuje, aby veškerá činnost od vinice až po lahvování vína byla pod bezprostřední kontrolou majitelů, navíc většinou i vykonávána jimi samotnými nebo členy rodiny. Při návštěvě vinařství Clusel-Roch v létě 2008 jsem byl unešen vínem Condrieu. V této rozsahem malé apelaci je dotaženo bílé víno z odrůdy Viognier k naprosté dokonalosti. Jeho aromatické a chuťové projevy jsou násobkem toho, s čím se můžete setkat jinde ve Francii (hlavně jižní Rhona, Languedoc) nebo ve světě. Produkce Condrieu Clusel-Roch je však beznadějně vyprodána, protože pochází jen z 0,5 ha vinic. Brigitte Roch mi však doporučila několik dalších vinařství, z nichž jsem vybral právě Domaine Richard.

Historie
Počátky vinařství se datují do 50. let minulého století, kdy Antoine Richard začal vedle ovoce (hlavně meruněk), pěstovat na svých pozemcích i vinnou révu. Na Antoine navázal jeho syn Martial. V r. 1984 se k němu přidal i jeho syn Hervé. Ten v r. 1997 přejmenoval vinařství na Hervé et Marie-Thérèse Richard, když se partnerkou stala i Hervého manželka. Začali hospodařit pouze na 1,5 ha vinic, které se však do roku 2007 rozšířily na 8,5 ha.

Vinice
Vinice spadají pod dvě prestižní apelace: Condrieu (bílé víno 100% z odrůdy Viognier) a St. Joseph (bílé víno z odrůd Marsanne a Rousanne) a červenec 100% z odrůdy Syrah. Podobně jako v apelaci Côte Rôtie se jedná o vinice na velmi příkrých svazích, mnohdy zpevněné terasami. Práce na nich je velmi obtížná, prakticky vše se děje ručně, s nejvyšším ohledem na životní prostředí.
Condrieu pěstují na 3 ha vinic:
- na vinici nad vesnicí St. Michel sur Rhône (asi 2 km severně od Verlieu) o rozloze 2,5 hektaru, která je orientována na jihovýchod. Tato vinice tvoří základ vín l´Amaraze.
- na vinici nad vesnicí Verlieu o rozloze 0,5 ha a stáří 35 let, založenou tatínkem Martialem. Z této vinice vzniká cuvée M pojmenované po něm, stejně jako po mamince Monique, která rovněž vykonala ve vinařství svůj díl práce.

Vinařský sklep
Ve vinařství najdeme standardní vybavení odpovídající začátku 21. století – kvašení probíhá v tepelně řízených nerezových tancích, vína zrají tamtéž plus v baricích z francouzského dubu o  objemu 228 l.