Vína >>

Azienda Agricola La Rasina

Zemědělská usedlost La Rasina se nachází na jihovýchod od Montalcina, stále na jeho svazích - jen cca 1,5 km východně od vinařství Il Colle. Vznikla v  sedmdesátých letech díky Santi Mantegnolimu, ale teprve ve druhé polovině osmdesátých let se za pomoci jeho syna Vasco Mantegnoliho specializovala na výrobu vína. První lahve Brunello Montalcino se značkou La Rasina se datují do r. 1988. V r. 1997 převzal vedení vinařství vnuk Santiho Marco Mantegnoli, vinařský specialista, díky jemuž došlo ke skloubení moderní technologie s  tradiční zkušeností starších generací.

Vinice o rozloze 8,5 ha se nachází ve výšce 350 m n.m. Jsou staré 5 až 28 let, vysázené o hustotě 3500 až 4500 keřů na hektar. Výnos činí max. 8 000 kg hroznů na hektar, sklizeň probíhá výhradně ručně s pečlivou selekcí hroznů. Půdy jsou zde středně těžké, převážně jílovo-písčité s vyšším obsahem vápníku.

Víno zraje ve francouzském bariku z Allier a sudech ze slavonského dubu o velikosti až 5000 litrů a představuje zajímavou alternativu k tradičnímu Brunellu Il Colle.