Vína >>

Az. Agr. Monte del Frá

Azienda Agraria Monte del Frá byla založena v r. 1958 bratry Eligio a Claudio Bonomo a jejich otcem Massimem, ale první písemné záznamy o  statku Monte del Frá (v překladu „kopec řádových bratří“) se datují do r. 1492. Tehdy byly v majetku mnišského řádu z Verony. Mniši půdu pronajímali a z r. 1619 je první písemný záznam, že na statku se pěstovalo víno.

Dnes je ve vlastnictví rodiny Bonomo 118 ha vinic (další vinice kolem Verony si pronajímají) a dvě vinařství: Monte del Frá a Lena di Mezzo. Roční produkce činí 1 milion lahví. Vinařství zprvu zaměřené spíše na kvantitu změnil příchod dámy jménem Marica Bonomo ze třetí  generace, která přesvědčila svého otce a strýce a prosadila důraz na kvalitu. Důležitými členy týmu se stali uznávaný enolog Claudio Introini a agronom Gianpiero Romana. 

Vinařství Monte del Frá se nachází v obci Sommacampagna na půli cesty mezi městem Verona a  jezerem Lago Di Garda a jeho vinice najdeme mezi obcí Sommacampagna a vesničkou Custoza v nadmořské výšce 100-150 m na kopcích ledovcového původu s jílovitou a  šterko-pískovou půdou s velkým obsahem vápence.

Tenuta Lena di Mezzo se nacházejí u městečka Fumane v srdci vinařské oblasti Valpolicella Classico se stupňovitými terasovitými vinicemi v nadmořské výšce 250-300 m. Půdu zde tvoří sopečné tufy a jíl s obsahem vápence. Součástí vinařství je sušírna s velkými větráky a  zařízením na snížení vlhkosti, používaná při sušení hroznů pro Amarone.

Rodina Bonomo je si vědoma, že dobré víno vzniká na vinici. Využívá moderních metod při pěstování révy - vysoká hustota keřů (4000 - 6000 na hektar), vedení révy, na vinicích je zavedeno kapénkové zavlažování. Při zpracování je vše podřízeno tomu, aby kvalita obsažená v hroznech se maximálně transformovala do vína - řízená teplota při mačkání, maceraci, fermentaci a  transformaci moštu.